توصیه های پزشکی

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنیدبه صفحه توصیه های پزشکی

نیو کونگ فو

باشگاه فرهنگی ، ورزشی ، رزمی المهدی (عج)

خوش آمدید

تهیه وتنظیم : ناصر بخشی

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

شمابامشاهده ودقت دراین صفحه میتوانید

به اطلاعاتی ارزشمند برای

پیشرفت وکسب موفقیتهای ورزشی ،

گـــام بلند ومحکمی رابردارید

به امید موفقیتهای روزافزون شما

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنیدتصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنیدتصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید 

فهرست مطالب موجود دراین صفحه: 

 

 

 تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید کمک های اولیه
 

در هنر های رزمی آسیب دیدگی اتفاقی رایج و طبیعی است؛

 انواع شکستگی ها ، خون ریزی ها و گرفتگی های عضلانی و انواع بیهوشی ها از این قبیل اند

. در اینجا ما سعی کرده ایم که رایج ترین آسیبهای ورزشی را برای شما رزمی کاران عزیز به ویژه شما کونگ فو کاران بیان کنیم.

قسمت اول

باز کردن راه تنفسی

1)راه تنفسی ممکن است با وضعیت قرار گیری سر مصدوم ، بسته شود.

2)برای ایجاد یک وضعیت مناسب برای سر، با یک دست پیشانی را به سمت پایین فشار دهید و با دست دیگرتان، گردن مصدوم را بالا بیاورید.

3)دستتان را از زیر گردن بیرون آورده و چانه مصدوم را بالا بکشید. این عمل باعث میشود که زبان فرد آسیب دیده جلوی راه تنفس را نگیرد.

توجه: اگر هنوز تنفس ایجاد نشده است، ممکن است راه تنفس بیمار بسته شده باشد

قسمت دوم

طریقه ی انجام تنفس مصنوعی

1)نبض را کنترل کنید.

2)اگر نبض وجود ندارد، شروع به ماساژ قلبی نمایید.

3)چانه مصدوم را با یک دست بکشید و سر مصدوم را به عقب ببرید.

4)با یک دست، بینی مصدوم را ببندید.

5)یک تنفس عمیق بکشید، دهانتان را کاملاً باز کنید و بر روی دهان مصدوم قرار دهید.

6)در حالی که با قدرت نفستان را به داخل دهان مصدوم خارج می کنید بلند شدن سینه مصدوم را ببنید.

7)همین که سینه بیمار بلند شد، سر خود را بچرخانید تا پایین آمدن سینه را مشاهده کنید. چهار نفس اولیه را به سرعت انجام دهید.

8)نبض را کنترل کنید و اقدامات شماره 4 تا 8 را تا هنگامی که بیمار شروع به نفس کشیدن کند، ادامه دهید.

 

قسمت سوم

طریقه انجام ماساژ قلبی

1)بیمار را به پشت خوابانده و در کنار او زانو بزنید.

2)زاویه دنده ها را در پایین سینه لمس کنید. دستتان را به اندازه دو انگشت بالا تر از زاویه دنده قرار دهید.

3)ست دیگرتان را هم بر روی آن دست بگذارید. انگشتان دست باید بالا نگه داشته شوند. به جلو خم شوید، به طوری که شانه ها یتان بالای جناغ سینه قرار گیرد. بازوهایتان را مستقیم نگه دارید.

4)به طور عمودی به سمت پایین فشار وارد نمایید به طوری که دیواره جلویی قفسه سینه به میزان 4 تا 5 سانتیمتر فرو برود. البته این اندازه برای افراد بالغ است. در مورد کودکان باید 5/2 تا 4 سانتیمتر فشار وارد کرد. اینکار را 15 بار تکرار کنید به طوری که هر فشار کمتر از یک ثانیه طول بکشد.

5)دو نفس مؤثر دهان به دهان انجام دهید.

6)فراموش نکنید که بالا آمدن قفسه سینه را مشاهده کنید.

7)دو باره 15 بار ماساژ قلبی داده و دوباره تنفس دهان به دهان انجام دهید تا زمانی که علایم بهبودی مشاهده شود.

8)هر 3 دقیقه نبض گردن را کنترل نمایید.

9)نشانه های بهبودی عبارت اند از:

10)رنگ کبود یا خاکستری فرد مصدوم ناپدید شده و پوست رنگ طبیعی خود را باز می یابد.

11) نبض دوباره برقرار می شود.

12) ممکن است ناله کرده یا حرکت کند.

13) تنفس دوباره برقرار می شود و شما ممکن است در هنگام دادن تنفس مصنوعی با مقاومت روبه رو شوید.

  اصول ایمنی و کمکهای اولیه در ورزش و حوادث ورزشی

اصول ایمنی و کمکهای اولیه   
 بروز صدمات و حوادث در ورزش امری اجتناب ناپذیر است و همواره ورزشکاردرمعرض یکسری خطرات بالقوه ای قرار دارد که در صورت اطلاع از مکانیسم آسیب و نحوه درمان این صدمات ، از ناتوانیهای بعدی ورزشکار کاسته می شود.

اگر مربی و مددکار ورزشی در مورد اقدامات اولیه ورزشی تعلیم درستی ببینند این ناتوانیها به حداقل خواهد رسید، کما اینکه امروزه در جامعه ورزشی مملکت ما مربیان ناآزموده بر صدمه حاصل از ورزش نیز دامن می زنند.
در حال حاضر ، پیشگیری ، تشخیص و مراقبت صحیح از صدمات ورزشی دارای اهمیت ویژه ای است.
 
تعریف کمکهای اولیه
 به مجموعه اقدامات ، عملیات و مراقبتهایی گفته می شود که بلافاصله بعد از حادثه و تصادف به آسیب دیدگان یا مجروحان حادثه صورت می گیرد، تا از عواملی که زندگی و سلامت آنها را تهدید می کند ، جلوگیری کرده و از وخامت حادثه بکاهد و تا رسیدن پزشک به محل حادثه و یا رساندن آنها به مراکز درمانی ادامه یابد.
منظور از این کمکها نه تنها نجات مریض یا مصدوم از خطر مرگ است ، بلکه تقلیل و کم کردن ناراحتی و درد مریض ، چه از لحاظ روحی و چه از نظر جسمی ، توسط اقدامات و مراقبتهای کمک کننده که آن نیز جزو کمکهای اولیه محسوب می شوند.
آشنایی با روشهای صحیح کمکهای اولیه به مصدومان ،سبب می گردد که فرد بهبود ی خود را سریهتر به دست آوردو بتواند به ادامه فعالیت مفید و موثر خود بپردازد، اما اگر از روش صحیح کمکهای اولیه و انتقال مصدومین به بیمارستان و مراکز درمانی اطلاع و آگاهی کافی نداشته باشیم ، در صورت بروز هر گونه حادثه و صدمه ای ، ممکن است به دلیل عدم جابجایی صحیح و رساندن بیموقع امدادهای ضروری به وی ، موجب بروز صدمات و خطرات جانی جدی و خطرناکی برای او بشویم.
صدمات و جراحاتی که به ورزشکاران وارد می شود، به علل مشخصی از ضرباتی که به افراد معمولی در اجتماع وارد می شود، متمایز هستند و باید به آنان توجه خاصی بشود. زیرا وجود قدرت جسمانی و فیزیکی مناسبی که در ورزشکاران جوان وجود دارد، این قدرت بدنی صدمات وارده را زودتر ترمیم نموده و دوران نقاهت بیماری را کوتاهتر می کند.
تمامی تیمهای ورزشی باید حتماََ پزشک داشته و در تمرینات و مسابقات حضور داشته باشد و صدمات احتمالی را بموقع درمان کند، اتخاذ تصمیم به عهده پزشک است که بازی را ادامه دهد یا نه و بستگی مستقیمی به نظر وی دارد.
فشارواصراربه ورزشکار مجروح برای ادامه مسابقه صرفاََبرای بردوباخت خطرناک است.
بهتر است پزشک به کمک دیگران او را به کنار زمین بیاورد و در انتقال مصدوم نیز باید شرایط صحیح و اصولی رعایت شود تا آسیب جزیی به آسیب کلی تبدیل نشود.

کمک های اولیه ورزشی در ضایعات عضلانی اسکلتی  

سیستم عضلانی اسکلتی یکی از دستگاههایی است که معمولاً هنگام انجام فعالیت های مختلف ورزشی بیش از سایر ارگانها در معرض آسیب های گوناگون می باشد . هنگام بروز ضایعه در این سیستم نخستین واکنش بدن بصورت التهاب تظاهر می کند که درد ، تورم ، اسپاسم عضلانی ، خونریزی و محدودیت حرکتی ...برخی از نشانه های آن می باشد . لذا هنگام وقوع چنین آسیب هایی انجام یکسری اقدامات اولیه درمانی ضرورت ‍پیدا می کند که معمولاً مربیان تیم های ورزشی و پزشکیاران مسئول ارائه این خدمات می باشند .

مهمترین کمک های اولیه در آسیب های ورزشی در مجموعه زیرخلاصه شده است که مشتمل است بر :

* حفاظت : در شکستگی ها و دررفتگی ها حفاظت از طریق قرار دادن عضو صدمه دیده در آتل ( Splint ) اعمال می شود . اما در مواردی که آسیب های رباط ها ( Ligaments  ) ، تاندون ها ( Tendons ) و عضلات (Muscles ) وجود داشته است از تکنیکهای بانداژ  جهت حفاظت موضع استفاده می شود . علاوه بر این اقدامات حفاظتی دیگر شامل به حداقل رساندن شوک و یا شرایطی است که موجب آسیب بیشتر بافتی شود . به بیان بهتر مهمترین هدف از حفاظت ، حمایت از مصدوم در پیشگیری از صدمات بیشتر می باشد .

* استراحت :  ورزشکاری که دچار آسیب دیدگی می شود را باید بلافاصله از صحنه مسابقه و یا سالن تمرین خارج کرد تا تحت مراقبت های لازم قرار گیرد . استراحت ورزشکار مصدوم از یک استراحت مطلق تا یک استراحت موضعی و نسبی می تواند متغیر باشد .

پس از معاینه چنانچه ورزشکار توانایی بازی کردن بدون درد را داشته باشد و اندام آسیب دیده عمل اصلی خود را حفظ نموده باشد اجازه بازی به ورزشکار داده می شود .

در موارد ذیل ورزشکار مصدوم نباید ورزش را ادامه دهد :

  • هنگامی که ورزشکار تب دارد
  • هنگامی که ورزشکار سردرد دارد
  • هنگامی که ورزشکار حافظه اش کم شده یا دچار گیجی شده و یا احساس وزوز در گوش نماید .
  • هنگامی که ورزشکار  درد شدیدی دارد .
  • هنگامی که ورزشکار دچار خونریزی شده است .

* یخ درمانی : امروزه بهترین و متداولترین روشی که برای آسیب های عضلانی اسکلتی به کار برده می شود استفاده از یخ درمانی ( Ice Therapy ) است . مهمترین اثرات درمانی یخ ( سرما ) عبارتست از :

الف ) کاهش درد

ب ) کاهش تورم

ج ) کاهش اسپاسم عضلات

د ) کاهش خونریزی و هماتوم

هـ )افزایش روند ترمیم و بهبودی (  Recovery  )

بافتهای آسیب دیده در اغلب آسیب های ورزشی بلافاصله پس از وقوع طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول آسیب می توان از یخ برای کاهش درد ، تورم ، اسپاسم و خونریزی استفاده کرد .

مدت بکارگیری یخ در موضع بین ۱ تا ۱۰ دقیقه می باشد و بویژه در ورزشکارانی که تجربه سرمادرمانی را دارند مفید واقع می شود . متداولترین تکنیک های سرمادرمانی شامل : ماساژ یخ ، حوله سرد ، غوطه ورساختن عضو در آب سرد ، کیسه یخ و اسپری های سردکننده است .

تکنیک های یخ درمانی را هر نیم ساعت یکبار و برای مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از آسیب ، روی موضع باید بکار برد .

موارد عدم استعمال یخ درمانی :

الف ) وحشت روانی از سرما یا یخ

ب ) اختلالات قلبی

ج ) ضایعات عروقی

د) حساسیت به سرما

هـ ) اختلال حس

و ) افراد مسن

ز ) کودکان و سایر افرادی که قادر به بیان میزان سرمای بکار رفته نیستند .

* اعمال فشار بر موضع آسیب دیده : پس از بروز آسیب های ورزشی ، موضع ضایعه دیده متورم می شود . تورم خود عاملی است که روند بهبودی ضایعه را به تأخیر می اندازد . زیرا ایجاد تورم باعث اعمال فشار روی عروق تغذیه کننده موضع گشته آن ها را مسدود می نماید لذا بافتهای آسیب دیده دچار کم خونی شدید می شوند ، که در صورت تداوم تخریب سلولها را در پی دارد . بهترین درمانها جهت کاهش تورم یخ درمانی همراه با اعمال فشار از طریق باند روی موضع آسیب دیده است . بانداژ علاوه بر کاهش تورم ، ناحیه مصدوم را از صدمات بیشتر حفظ کرده ضمن اینکه اجازه حرکات را در دامنه مناسب به ورزشکار ادامه می دهد .

برای اعمال فشار از طریق بانداژ پیشنهاد می شود که بستن باند از چند سانتی متر پایین تر از موضع آسیب دیده شروع گردد و تا قسمتهای فوقانی ناحیه مصدوم ادامه یابد . بانداژ باید بصورت مارپیچ باشد بدین ترتیب که نیمه هر باند باید نیمه باند قبلی را ب‍پوشاند . باند‍پیچی باید با اعمال فشار مناسب انجام گیرد . به صورتی که در بخش های تحتانی باندها محکم تر بسته شده و در قسمت فوقانی از میزان فشار وارده کاسته شود .

پس از باندپیچی باید بطور منظم رنگ پوست ، دما و حساسیت منطقه ضایعه کنترل شود . بعلاوه باید مطمئن گشت که بانداژ روی اعصاب و شریانها فشار وارد نمی کند .

  • بالا نگهداشتن عضو آسیب دیده : جهت کاهش تورم علاوه بر یخ و بانداژ فشاری باید عضو مصدوم را طی ۲۴  تا ۷۲ ساعت نخست پس از ضایعه در سطحی بالاتر از قلب ( ۴۵  درجه بالاتر از سطح قلب ) قرار داد .

نکاتی که کمک کننده باید آنها را رعایت کند   :
۱- در زمان کمک رسانی هر چه قدر حادثه بزرگ باشد، باید کمک کننده آرامش و خونسردی خود را حفظ کند.
۲- باید مصدوم رااز نظر روحی چون بسیار ضعیف شده است کمک کردوکاری نکنیم که او تحت فشار روحی بیشتری قرار گیرد.
۳-به محض رسیدن به محل حادثه باید میزانجراحات و صدمات را مشخص نماییم.
۴- کمکهای اولیه را به ترتیب و با توجه به اهمیت پشت سر هم انجام دهیم.
۵- اگر مریض یا مصدوم در اثر آسیب هایی مانند غرق شدن یاصدمات دیگر دچار مشکلات تنفسی و قلبی شده باشد، باید ابتدابه او ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی بدهیم .
توجه به نکات دیگر از جمله دور کردن مجروح از محیط خطر - کنترل راههای تنفسی و بازرسی علائم حیاتی بدن ( نبض - تنفس - فشار خون )اقدامات لازم جهت جلوگیری از خونریزی - کنترل شکستگیها - دررفتگیها باید مد نظر باشد.
به عنوان یک مربی ما اغلب اولین کسانی هستیم که بایک آسیب دیدگی برخورد می کنیم.
پس از آنجاکه اغلب ، پزشک حاضر نیست، ما مسئول انجام کمکهای اولیه هستیم .
ما به عنوان یک مربی جهت رعایت اصول ایمنی در هنگام فعالیت لازم است مواردی رامد نظر قرار دهیم .
۱- برنامه فعالیتی و تمرینی را با دقت طراحی کنیم.
۲- دستور العمل صحیحی را در اختیار آنان بگذاریم.
۳- محیط ایمنی را بوجود آوریم.
۴- وسایل مناسب و کافی در اختیار بازیکنان قرار دهیم .
۵- ورزشکاران را گروه بندی نماییم.
۶- بازیکنان را در زمینه آسیب دیدگیهاو ناتوانیها ارزیابی کنیم.
۷- فعالیت را به دقت دنبال کنیم .
۸- از ورزشکاران و والدینشان رضایتنامه کتبی تهیه نماییم.
۹- کمکهای اولیه را بیاموزیم.
ما به عنوان یک مربی ، یکی از اعضای مهم تیم پزشکی ورزشی هستیم و می توانیم مراقبتهای پزشکی ، ورزشی را در طی مراحل زیر انجام دهیم .
۱- کمک به پیشگیری از آسیب دیدگیهابا استفاده از روشهای آموزشی مناسب
۲- دستور العمل ایمن و موثر تکنیکهای ورزشی و سرپرستی دقیق
۳- پیشگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به بازیکن آسیب دیده
۴- مطمئن شویم که یک بازیکن آسیب دیده تحت رسیدگی پزشکی صحیح قرار دارد.
۵- در مورد آسیب دیدگی بازیکن یاپیشرفت او در توانایی هایش اطلاعات کسب کنیم.
۶- به عنوان رابطی بین تیم پزشکی و بازیکن آسیب دیده عمل کنیم.
زمانی که گروه نجات می رسد تابیمار را به اورژانس می رسانیم ، ما نقش مهمی رابه عهده داریم از جمله:
۱- موقعیت های شلوغ را باید کنترل کنیم .
۲- به حرکت دادن بازیکن باید کمک کنیم .
۳-اطلاعاتی در موردچگونگی آسیب دیدگی جمع آوری کنیم.
۴- بازیکن رااز صدمات بیشتر مراقبت کنیم.
۵- شخصی رابرای مطلع کردن اورژانس بفرستیم .
۶- آسیب دیدگی را ارزیابی کنیم .
۷- کمکهای اولیه را به کار گیریم.
در واقع،رفتار ما در اولین دقایق یک آسیب دیدگی بسیار مهم می باشد.
ممکن است مصدوم دچار کم خونی ، تورم ، مشکل تنفسی و سایر مشکلات باشد. اگر ما صحیح و سریع عمل کنیم ، می توانیم زیانهای یک آسیب دیدگی رابه حداقل برسانیم.
هر چند به عنوان فردی که کمکهای اولیه را می دانیم ، هیچوقت سعی نکنیم که کار یک پزشک را انجام دهیم .بایدوظایف خود رابدانیم ،تازمانی که شایسته مراقبت ازفرد مصدوم نیستیم ، زیر بار مسئولیت آن نبایدبرویم .در زمانی که کادر پزشکی حضور دارند ، کنترل کامل رابه آنان باید بدهیم ودرصورت نیاز به آنان کمک کنیم .چون ممکن است بازیرپاگذاشتن حدودو قوانین زیانی را به بار آوریم و به مدت زیادی یک بازیکن رارنج دهیم و اگر غیرمسئولانه عمل کنیم و به ورزشکارآسیب برسانیم تحت تعقیب قانون قرارخواهیم گرفت.
اصول اساسی کمکهای اولیه در تربیت بدنی   :
بطور کلی باید به چند اصل اساسی توجه نمود:
۱- گذاشتن کیسه یخ یا خود یخ به تنهایی کمک بزرگی برای جلوگیری از ورم در اثر خونریزی می نماید. بهتر است یخ را داخل کیسه نایلون یا با استفاده از یک پوشش در روی عضو قرار دهیم ، زیراممکن است در اثر یخ گذاشتن به صورت مستقیم روی پوست تحریک و آسیب پوست شود.
۲- چون در اثر ضربه و خونریزی ورم ایجاد می گردد، بهتر است عضو مجروح و مصدوم رابالاتر از حد معمول نگاه داشت ، تا بدین وسیله از شدت ورم کاسته و در نتیجه درد نیز کمتر می شود.
۳- انجام اقدامات اولیه که مربوط به علائم حیاتی ورزشکار می شود (سیستمهای راههای هوایی، دستگاه تنفس -دستگاه گردش خون)
۴- اگر ورزشکار تنفس نداشت و یا مشکلی در دستگاه قلبی و ریوی داشت بلافاصله او را به مرکزفوریتهایی پزشکی بفرستیم .
۶- در همان زمان که مشغول ارزیابی هستیم ، مراحل ( HIT ) را که شامل تاریخچه و مشاهده ولمس است انجام دهیم.
۷-وقتی که ما سعی می کنیم که نوع صدمه را معین کنیم در صورت لزوم به انجام کمکهای اولیه نیز بپر دازیم

/ 0 نظر / 12 بازدید